Blog
16 października, 2020

Jak działa ogrzewanie elektrodowe?

Zastanawiasz się nad wymianą starego pieca na nowy? Kotły elektrodowe świetnie nadają się do zastąpienia tradycyjnych kotłów grzewczych, emitujących szkodliwe spaliny. Warto poznać zasadę ich działania.

Oszczędzanie energii i troska o środowisko to niewątpliwie jeden z najlepszych trendów ostatnich czasów. Postępująca degradacja środowiska niejako wymaga od nas zmiany stylu życia i dokonywania bardziej przemyślanych wyborów. W tym świetle ogrzewanie elektrodowe wydaje się dobrą decyzją, zarówno dla środowiska, jak i zasobów portfela.

Na czym polega ogrzewanie elektrodowe?

Schemat działania kotłów elektrodowych jest względnie prosty – elektryczny element grzewczy podgrzewa wodę, która jest nośnikiem ciepła, a następnie dostarcza ją do systemu grzewczego, gdzie oddaje ciepło poprzez grzejniki oraz rury. Co ciekawe, w tego typu kotłach woda jest zarówno nośnikiem ciepła, jak i elementem grzejącym.

Ogrzewania elektrodowego polega więc na wydzielaniu ciepła, dzięki przepływowi prądu przez ośrodek ciepły połączony ze źródłem energii elektrycznej za pośrednictwem elektrod. Zderzające się cząsteczki cieczy wytwarzają energię kinetyczną, która zamieniana jest w energię cieplną przenoszoną do cieczy.

Dla kogo kocioł elektrodowy?

Kotły elektrodowe są w stanie ogrzać pomieszczenie i wodę użytkową na każdej powierzchni, stąd ich szerokie zastosowanie. Sprawdzą się świetnie zarówno do ogrzewania niewielkich pomieszczeń – jak mieszkania czy sklepiki – a także większych, jak domy jedno- i wielorodzinne, domy wielopokojowe, domki letniskowe, garaże, sklepy, hale produkcyjne, magazyny, czy zbiorniki ciepłej wody użytkowej.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!