Blog
15 marca, 2022

Dlaczego warto postawić na ogrzewanie elektryczne? Podstawowe zalety

Wzrost cen tradycyjnych nośników energii sprawia, że korzystanie z kotłów centralnego ogrzewania zasilanych gazem lub olejem opałowym staje się coraz droższe. Kotły spalające węgiel lub drewno emitują z kolei znaczną ilość zanieczyszczeń powietrza, które przyczyniają się do powstawania smogu oraz niekorzystnie wpływają na klimat. Trzeba też pamiętać, że w coraz większej liczbie miejsc ich montaż jest zabroniony z uwagi na zapisy tzw. uchwał antysmogowych podejmowanych przez samorządy. Alternatywą, która jest nie tylko ekologiczna, ale także opłacalna okazuje się ogrzewanie elektryczne. Przekonajmy się, jakie rozwiązania są dostępne i na jakiej zasadzie działają.

Typy ogrzewania elektrycznego

Różne rodzaje ogrzewania elektrycznego są oferowane od dawna. Zwykle są to systemy, w których wykorzystuje się przewody ulegające rozgrzaniu za sprawą oporu stawianego przepływającemu napięciu. Najczęściej są one sprzedawane w formie mat grzewczych, które należy zamontować pod powierzchnią podłogi lub ścian. Możliwy jest też montaż kotła indukcyjnego, w którym do podgrzania wody stosuje się powstające pole elektromagnetyczne, które nagrzewa wodę przepływającą przez komorę znajdującą się wewnątrz uzwojenia transformatora. Inną opcją są kotły oporowe, w których element grzejny jest zanurzony w wodzie. Alternatywą dla takich konstrukcji jest nowoczesny kocioł elektrodowy, który pozwala na lepsze wykorzystanie energii.

Jak działa kocioł elektrodowy?

W kotle elektrodowym woda jest rozgrzewana w wyniku przepływu prądu przez zanurzone w cieczy elektrody. Prowadzi to do wprawienia w ruch cząsteczek cieczy, które zderzając się, wytwarzają energię cieplną. Dzięki temu woda jest ogrzewana bardziej równomiernie niż w konstrukcjach oporowych. Nie ma tu także grzałki, która mogłaby ulec uszkodzeniu. Zaletą kotła elektrodowego są jego kompaktowe rozmiary oraz możliwość podłączenia do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Co ważne, kotły tego typu mogą znakomicie współpracować z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu koszt pozyskiwania ciepła znacznie się zmniejsza.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!