Blog
30 listopada, 2022

Dofinansowanie zmiany ogrzewania – co warto wiedzieć?

Program dofinansowań czyste powietrze jest jednym z najpopularniejszych programów dofinansowań w Polsce. Na wstępie musimy zaznaczyć, ze zasady przyznawania dotacji mogą różnić się lekko zależnie od gminy (np. niektóre miasta nie finansują w ogóle zakupu piecy węglowych), dlatego polecamy sprawdzenie warunków przyzwania środków w swojej gminie.

Jak działa program czyste powietrze?

Celem programu jest, jak nazwa wskazuje, doprowadzenie do redukcji zanieczyszczenia powietrza produktami spalania powstającymi wskutek ogrzewania domów węglem, odpadami itp. W jego ramach można otrzymać pomiędzy 3 a 69 tys. zł. W zależności od naszych rocznych dochodów procent zwrotu kosztów inwestycji wynosi pomiędzy 45 a 90%. Na koszta przekraczające kwotę dotacji można wziąć pożyczkę na preferencyjnych warunkach.

Udział w programie wygląda następująco:

  1. Złóż wniosek — można to zrobić w banku, WFOŚiGW lub przez portal gov.pl
  2. Przejdź kontrolę, która potwierdzi istnienie pieca starego typu.
  3. Podpisz umowę o dotację lub pożyczkę.
  4. Zrealizuj inwestycję.
  5. Złóż wniosek rozliczeniowy, przejdź kontrolę weryfikującą i otrzymaj środki.

Jakie urządzenia można zakupić w ramach programu?

W programie priorytetem zawsze jest przyznawanie funduszy na wymianę starego, nieefektywnego i zanieczyszczającego powietrze źródła ciepła na nowe, ekologiczne i wydajne urządzenie. Zazwyczaj oznacza to wymianę pieca węglowego niskiej klasy na piec gazowy, olejowy, węglowy V klasy spalania lub na polecany przez nas piec elektrodowy. Poza wymianą pieca, w ramach wniosku można starać się o dofinansowanie także do innych ulepszeń poprawiających jakość powietrza, ekologiczność i energooszczędność budynku, na przykład:

  • termomodernizację (wymianę okien i drzwi, uszczelnienie i ocieplenie budynku),
  • montaż paneli fotowoltaicznych,
  • montaż kolektorów słonecznych.
Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!