Blog
14 czerwca, 2022

Innowacyjne połączenie kotła elektrodowego i ogniw fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

Zarówno panele fotowoltaiczne jak i kotły elektrodowe zyskują przez ostatnie lata na popularności. Ponieważ wielu naszych klientów decyduje się na montaż obu instalacji razem, postanowiliśmy opisać to jak one działają i wymienić korzyści, które daje ich posiadanie.

Jak działają razem oba systemy?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną w ciągu dnia, gdy świeci słońce. Wytwarzany przez nie prąd jest zużywany przez urządzenia domowe, w tym ogrzewający wodę kocioł elektrodowy, a jego nadmiar odsyłany do sieci energetycznej poprzez licznik dwukierunkowy.

Pozwala to nam pobrać prąd z sieci nocą za praktycznie darmo i użyć go między innymi do zasilenia kotła elektrodowego.

Kluczowymi korzyściami z posiadania obu systemów są:

  • Czyste powietrze – żadna z instalacji nie emituje jakichkolwiek spalin.
  • Cisza – oba systemy są kompletnie bezdźwięczne, w przeciwieństwie do wiatraków lub piecy.
  • Niskie rachunki za prąd – dzięki panelom jesteśmy w stanie pokryć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną i zredukować nasze rachunki za prąd. Dokładnie jaki procent energii zużytej na ogrzewanie pokryjemy fotowoltaiką, zależy od mocy kotła, tego ile będziemy go używać i wielkości instalacji PV.
  • Łatwość w montażu – kocioł można połączyć z istniejącymi instalacjami elektrycznymi i CO. Montaż paneli wymaga tylko stelażu na dachu i wymiany licznika. Żadne z urządzeń nie wiąże się z koniecznością generalnego remontu.
  • Dofinansowania – podczas ich montażu można skorzystać z dotacji z programów “Czyste powietrze” i “Mój prąd”, ekstremalnie obniżając koszta inwestycji.
  • Więcej przestrzeni – połączenie obu systemów oznacza więcej miejsca; kocioł elektrodowy zajmuje go zdecydowanie mniej niż każdy inny rodzaj pieca lub pompa ciepła oraz nie wymaga składowania opału. Z kolei panele zajmują tylko dach.
  • Niska awaryjność – obie instalacje nie posiadają elementów zużywających lub zapychających się z czasem, takich jak palniki czy elementy ruchome. Sprawia to, że zarówno panele jak i kocioł są wyjątkowo mało awaryjnymi instalacjami. Aby utrzymać kocioł w jak najlepszym stanie przez wiele lat, raz na rok przeprowadza się obowiązkowy przegląd remontowo-profilaktyczny.
Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!