Blog
12 kwietnia, 2022

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w domu jednorodzinnym?

Koszty związane z ogrzewaniem domu jednorodzinnego stanowią znaczną część wydatków, które trzeba przeznaczyć na jego utrzymanie. Tradycyjne sposoby wytwarzania ciepła przez spalanie paliw kopalnych, a także wykorzystywanie biomasy oznacza konieczność zakupu opału, którego ceny są wysokie. Rozważaną przez wiele osób opcją jest zastosowanie pompy ciepła, pociąga to jednak za sobą konieczność wykonania droższej niż tradycyjne grzejniki instalacji ogrzewania płaszczyznowego. O wiele lepszą alternatywą może się okazać zamontowanie kotła elektrodowego. Przekonajmy się, jak działa ta technologia i sprawdźmy, w jaki sposób wpływa na cenę ciepła.

Jak działa ogrzewanie kotłem elektrodowym?

Kocioł elektrodowy to urządzenie, które podgrzewa krążącą w instalacji centralnego ogrzewania wodę przy wykorzystaniu prądu elektrycznego. Odbywa się to przy zastosowaniu elektrod w pełni zanurzonych w wodzie, które rozgrzewają się na dużej powierzchni, podnosząc jej temperaturę bardziej równomiernie niż typowe kotły indukcyjne albo oporowe, cechując się przy tym niemal całkowitą bezawaryjnością. Zaletą kotłów elektrodowych są ich kompaktowe rozmiary – są one znacznie mniejsze niż konstrukcje tradycyjne. Plusem jest również niezwykle wysoka efektywność, która umożliwia osiągnięcie sprawności energetycznej wynoszącej nawet 99,9%, co oznacza, że straty energii są tu znikome. Warto też podkreślić, że w przeciwieństwie do typowych systemów ogrzewania elektrycznego nie ma potrzeby instalowania dodatkowych elementów – mat grzewczych lub folii – ponieważ kocioł współpracuje z istniejącymi grzejnikami.

Eksploatacja kotła elektrodowego a ceny prądu

Ogrzewanie elektryczne wymaga wykorzystywania znacznej ilości energii, która jest droga, o ile pobiera się ją z sieci elektroenergetycznej. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, jeżeli w budynku zainstaluje się panele fotowoltaiczne. W takim przypadku ogrzewanie może być praktycznie darmowe, zwłaszcza gdy użytkownik zastosuje akumulatory gromadzące prąd do spożytkowania w czasie, gdy instalacja nie może pracować.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!