Blog
6 kwietnia, 2023

Jaką alternatywę dla gazu i peletu warto wybrać?

Przez ostatnie lata coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnego ogrzewania domu poprzez spalanie paliw na rzecz ekologicznego ogrzewania elektrycznego. W tym artykule postaramy się przedstawić powody stojące za tym trendem i pokazać najlepszą metodę ogrzewania domu prądem.

Dlaczego rezygnujemy z ogrzewania domów poprzez spalanie?

Czynników powodujących odchodzenie od ogrzewania domów paliwami takimi jak pellet, węgiel, olej czy gaz jest wiele:

  • duże zmiany cen paliw,
  • obsługa pieca wymagająca fizycznej pracy,
  • emisja zanieczyszczeń do powietrza,
  • brak możliwości zasilania ogrzewania fotowoltaiką,
  • niska wydajność energetyczna.

Kocioł elektrodowy – piec na prąd

Z tych powodów coraz więcej osób odchodzi od ogrzewania domu poprzez spalanie na rzecz ogrzewania prądem. Najprostszym i bardzo tanim sposobem jest zamienienie pieca wykorzystującego spalanie na nowoczesny piec elektrodowy. To niewielkie urządzenie, które za pomocą prądu jonizuje wodę w naszym systemie CO i bezpośrednio ja ogrzewa. Jest bardzo wydajne energetycznie (99,9% energii prądu zużywanego przez kocioł zamienia się w ciepło) i nie emituje spalin. Jest proste w montażu – wymaga jedynie wymontowania starego pieca i zamontowania kotła elektrodowego w jego miejsce. Jedynymi wymogami technicznymi do jego użytku są czysta instalacja CO i sprawna instalacja elektryczna.

Inne rodzaje ogrzewania na prąd

Oczywiscie kotły elektrodowe nie są jedynym sposobem na ogrzewanie domu prądem. Tradycyjne farelki są znane praktycznie każdemu, a pompy ciepła zyskują ciągle na swojej popularności. Rozwiązania te mają jednak swoje wady. Grzałka elektryczna jest tanim, ale bardzo niewydajnym rozwiązaniem. Z kolei pompy ciepła są wydajne, ale ich cena jest wielokrotnie wyższa od kotła elektrodowego. Są też bardziej skomplikowane w montażu.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!