Blog
6 lipca, 2022

Jakie czynniki wpływają na wybór kotła?

Kotły elektrodowe staja się coraz popularniejsze na polskim rynku. Ich małe rozmiary, prosta budowa, niska awaryjność, ekologiczność i łatwość montażu sprawiają, że na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. W głowach wielu klientów powstaje jednak pytanie: na jakie czynniki musimy patrzeć, aby najlepiej dobrać kocioł do swoich potrzeb? Postaramy się w tym wpisie odpowiedzieć na to pytanie.

Poniżej opisujemy najważniejsze statystyki kotłów elektrodowych oraz to jak należy je odnieść do swojego domu.

  • Powierzchnia i kubatura pomieszczeń — Każdy kocioł posiada odpowiadającą swojej mocy objętość, które jest w stanie ogrzać. Polecamy samodzielnie (nominalna dokumentacja potrafi różnić się z rzeczywistością) zmierzyć wszystkie pomieszczenia, które miałby ogrzewać, policzyć ich kubaturę i przyrównać ją do oferowanych modelami kotłów.
  • Wymiary — Mimo niewielkich wymiarów, warto upewnić się, czy kocioł będzie fizycznie pasował w planowane miejsce montażu.
  • Pobór mocy i przyłącze elektryczne — jedynym czynnikiem, który może ograniczać montaż kotła jonowego, jest moc prądu elektrycznego, który będzie on pobierał. W zależności od modelu konieczne jest posiadanie jedno- lub trójfazowego przyłącza, o napięciu 230V lub 400V. Bezapelacyjnie też konieczne jest posiadanie instalacji miedzianej, o przekroju 4 mm, a nie aluminiowej. Jeśli nie spełniamy tych wymagań, mamy co do nich wątpliwości, serdecznie polecamy konsultację z posiadającym odpowiednie uprawnienia elektrykiem i zainwestowanie w odpowiednie przyłącze.

Dofinansowania

Poza czysto technicznymi aspektami warto sprawdzić, czy nie dotyczy nas program Czyste Powietrze. Jest to rządowy program dofinansowań, który umożliwia otrzymanie do 53 tys. zł na termomodernizację budynku, w tym wymianę kotła grzewczego na nowe, ekologiczne rozwiązania. Drugim programem jest Mój prąd, który oferuje dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Posiadanie jej w połączeniu z ogrzewaniem na prąd, jakim jest oferowany przez nas kocioł elektrodowy, umożliwia znaczną redukcję rocznych kosztów ogrzewania.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!