Blog
26 maja, 2022

Jakie wymagania trzeba spełnić, by zainstalować kocioł elektrodowy Fotovolta w swoim domu?

Nacisk na ekologiczność i oszczędność w połączeniu z atrakcyjną ceną sprawiają, że zainteresowanie kotłami elektrodowymi w ostatnich latach ciągle rośnie. Wielu właścicieli domów jednak obawia się, że ich nieruchomość nie będzie w stanie obsłużyć takiego urządzenia. Dlatego postanowiliśmy skrótowo opisać zasadę działania i niewielkie wymagania, które trzeba spełnić, aby zainstalować kocioł elektrodowy w swoim domu.

Zasada działania kotła elektrodowego

Kocioł elektrodowy wytwarza ciepło na zasadzie jonizacji. Zanurzone w przewodzącej prąd cieczy elektrody pod wysokim napięciem wywołują nagły ruch cząsteczek, podgrzewając ją. Ciepło potem jest przekazywane do reszty układu ogrzewania analogiczne jak w innych piecach. Brak części ruchomych i palników oznacza bardzo niską awaryjność urządzenia, a zasilanie go tylko i wyłącznie prądem sprawia, że może być łączony z instalacją fotowoltaiczną.

Jakie są wymagania kotła elektrodowego?

W dużym skrócie – są niewielkie. Tak naprawdę ograniczają się do:

  • przestrzeni: Kocioł elektrodowy wymaga bardzo mało miejsca – jest urządzeniem, które w zależności od modelu ma kilkanaście na kilkadziesiąt centymetrów wielkości i zajmuje przestrzeń na ścianie porównywalną na przykład do elektrycznej skrzynki rozdzielczej. Jest zdecydowanie najmniejszym kotłem na rynku, mniejszym od kotłów na paliwo stałe, płynne czy pompy ciepła. Dodatkowo nie niesie ze sobą konieczności składowania opału.
  • podłączenia do prądu: Kocioł wymaga dobrej jakości połączenia energetycznego, w zależności od modelu, jedno- lub trójfazowego. Jest to tak naprawdę jedyne ograniczenie w jego montażu, które jednak łatwo obejść tworząc nowe przyłącze tam, gdzie instalacja jest stara lub nieodpowiednia. Jeśli mamy wątpliwości do jakości naszej instalacji, warto przed zakupem kotła elektrodowego sprawdzić jego wymagania techniczne i swoją instalację, a w razie wątpliwości skontaktować się z elektrykiem.

Warto też wspomnieć o tym czego nie wymaga kocioł elektrodowy. Jest to urządzenie, które nie potrzebuje komina, wentylacji, zezwoleń czy specjalnych projektów, a jego montaż nie oznacza generalnego remontu nieruchomości.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!