Blog
28 sierpnia, 2022

Jakie wymogi techniczne musi spełnić instalacja elektryczna, by możliwe było zainstalowanie kotłów elektrodowych?

Kotły elektrodowe są coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie domów w Polsce. Łączą niski koszt urządzenia z ekologią oraz brakiem konieczności do połączenia do dodatkowej instalacji, np. gazowej lub ciepła miejskiego. Wymagają jednak odpowiednio wydajnego połączenia elektrycznego. W naszej ofercie znajdują się kotły elektrodowe, każdy o innej mocy: 3 kW, 5 kW, 9 kW i 15 kW. Każdy kocioł ma inne minimalne wymagania dotyczące instalacji elektrycznej, do której musi zostać podłączony.

  • Napięcie — kotły 3 i 5 kW wymagają jednofazowego połączenia 230 V, natomiast 9 i 15 kW wymagają trójfazowego połączenia 400V.
  • Maksymalne natężenie prądu na fazę — kotły 3 i 9 kW wymagają 13,7 A, a 5 i 15 kW wymagają 22,7 A.
  • Zabezpieczenie prądowe — kotły wymagają zabezpieczenia 20 i 25 A dla mocy 3 5 kW oraz potrójnego 20 i 25 A dla 9 i 15 kW, odpowiednio dla poboru mocy z jedno i trójfazowego połączenia.
  • Przekrój miedzianego przewodu zasilającego — minimalną średnicą jest 4 mm przewód miedziany.

Co jeśli moja instalacja nie spełnia wymagań?

Jeżeli twoja instalacja nie spełnia wymagań modelu, który byłby w stanie ogrzać twoją nieruchomość, istnieją dwa sposoby na umożliwienie montażu kotła elektrodowego.

Pierwszym jest termomodernizacja — zamontowanie szczelnych okien oraz drzwi, ocieplenie budynku, załatanie szczelin, którymi ucieka ciepło, etc. Pozwoli to na używanie kotła o mniejszej mocy, który może nie wymagać zmian w instalacji elektrycznej. Dobrze przeprowadzona termomodernizacja jest co prawda najtańszym rozwiązaniem, ale jest dobrą, ekologiczną inwestycją znaczenie podnoszącą wartość nieruchomości. Można też otrzymać na nią dotację z programu Czyste Powietrze. Ten sam program pozwala też na zwrot kosztów montażu kotła elektrodowego.

Drugim jest modernizacja instalacji elektrycznej. Usługi elektryka oraz wymiana lub dobudowanie nowego przyłącza specjalnie dla kotła nie są drogim rozwiązaniem i zazwyczaj nie wymagają dużego remontu. Oczywiście szczegóły instalacji oraz jej koszty i możliwości różnią się zależnie od lokalizacji i domu, dlatego polecamy konsultację z elektrykiem w celu ustalenia szczegółów inwestycji w twojej nieruchomości.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!