Blog
21 maja, 2021

Kocioł elektrodowy kontra kocioł tradycyjny. Wybieraj mądrze!

W czym kocioł elektrodowy jest lepszy od tradycyjnego pieca węglowego? Sprawdź, dlaczego warto wymienić stary kocioł i postawić na ekologiczne ogrzewanie elektrodowe.

Jednym z pozytywniejszych obecnych trendów jest szerząca się świadomość ekologiczna. Wielu z nas, podejmując wybory konsumenckie, zaczyna kierować się nie tylko własną wygodą i korzyścią, ale też troską o środowisko. Pozbycie się tradycyjnego „kopciucha” i postawienie na kocioł elektrodowy to jeden z kroków, jakie warto podjąć, by przyczynić się do poprawy kondycji naszej planety.

Czarne oblicze „kopciucha”

Słuszna walka z tradycyjnymi kotłami grzewczymi trwa w Polsce już od kilku lat. W dużych miastach, w których problem smogu jest największy i najbardziej dotkliwy, istnieją specjalne programy wsparcia przy wymianie starych kotłów. Najubożsi mieszkańcy mogą również liczyć na dotacje na modernizację sposobu ogrzewania. Mimo wprowadzonych przez samorządy dotkliwych kar za korzystanie z „kopciuchów”, w sezonie grzewczym nadal z wielu kominów wydostaje się duszący, gęsty dym.

Tradycyjne piece węglowe – nie spełniające żadnych norm emisyjnych – odpowiadają bezpośrednio za niską emisję, czyli zabójczy dla zdrowia smog. Jego skutki odczuwamy najbardziej w chłodniejsze miesiące zimowe. Szacuje się, że w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem dochodzi nawet do 400 000 przedwczesnych zgonów, i to w samej Unii Europejskiej!

Kotły tradycyjne nie tylko szkodzą środowisku i zdrowiu w dalszej perspektywie, ale też zagrażają naszemu życiu bezpośrednio. Tlenek węgla – powszechnie nazywany czadem – jest obecnie najczęstszą przyczyną zatruć w Europie, zaraz po zatruciach lekami i alkoholem.

Nawet pod kątem wygody użytkowania „kopciuchy” przegrywają na starcie. Wymagają od ich użytkowników dbałości o komin i odpowiednią wentylację, stałego doglądania pracy pieca, corocznego martwienia się o transport i składowanie opału oraz bezustannego sprzątania powstałej wokół pieca warstwy pyłu.

Choć niewątpliwie piece węglowe nie służą ani naszemu zdrowiu czy budżetowi domowemu, ani środowisku, nadal w sezonie grzewczym wszyscy musimy znosić skutki ich używania. Wierzymy, że szerzenie świadomości na temat ich szkodliwości, wprowadzane przez rząd restrykcje, programy wsparcia przy wymianie pieców i dotacje na zakup ekologicznych źródeł ogrzewania będą skutkowały coraz mniejszą liczbą działających „kopciuchów”, które zatruwają nasze zdrowie i planetę.

Kocioł elektrodowy zamiast „kopciucha”

Jeśli podjąłeś decyzję o modernizacji sposobu ogrzewania, dobrze trafiłeś. Ogrzewanie elektrodowe to ekologiczny sposób na ogrzanie wody użytkowej i pomieszczeń, który sprawdzi się w wielu przypadkach. Kotły elektrodowe mogą posłużyć do ogrzania:

  • domów jedno– i wielorodzinnych oraz wielopokojowych,
  • garaży,
  • domków letniskowych,
  • zbiorników ciepłej wody użytkowej,
  • pomieszczeń socjalnych,
  • hal produkcyjnych.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów grzewczych, kotły elektrodowe nie emitują szkodliwych substancji, pyłów, zanieczyszczeń czy promieniowania. Co za tym idzie – nie przyczyniają się do degradacji środowiska.

Ich użytkowanie jest bezpieczne dla wszystkich domowników. Dzięki pracy w układzie zamkniętym czynnika wodnego, kotły elektrodowe nie powodują zagrożenia wybuchem, pożarem czy zatruciem tlenkiem węgla.

Kotły elektrodowe są komfortowe w użytkowaniu i nie wymagają od nas wydzielania dodatkowego pomieszczenia. Dzięki ich niewielkim gabarytom i wadze, transport oraz montaż jest bezproblemowy. Do ich instalacji nie potrzebujemy zezwoleń, projektów, a nawet posiadania komina i wentylacji. Możemy podłączyć go do istniejącej instalacji na zasadzie „by pas” oraz tworzyć równolegle zestawy kotłów do ogrzewania większych powierzchni.

Ponadto połączenie kotła elektrodowego z instalacją fotowoltaiczną zmniejsza rachunki za prąd niemal do zera! Kocioł elektrodowy zasilany darmową energią ze słońca to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób na ogrzewanie. To on gwarantuje energetyczną niezależność i brak zmartwień o stale rosnące ceny prądu.

Kotły elektrodowe Fotovolta

Chcesz dowiedzieć się więcej o ogrzewaniu elektrodowym i kotłach Fotovolta? Nasi doradcy czekają na pytania – skontaktuj się z nami! Pomożemy dobrać odpowiedni kocioł do wielkości pomieszczenia, które wymaga ogrzania, a także pokierujemy przy wyborze programów wsparcia i dotacji. Zadzwoń pod +48 603-122-175 lub napisz do nas na adres dzial.handlowy@szar.pl.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!