Blog
24 stycznia, 2023

Na czym polega tzw. ogrzewanie elektrodowe?

Przez ostatnie lata w Polsce coraz popularniejsze stają się ekologiczne metody ogrzewania domu. Jedną z metod ogrzewania na prąd, która zyskuje mocno na popularności, są kotły elektrodowe. W tym artykule opiszemy, jak działa ogrzewanie elektrodowe oraz zalety stosowania go w swoim domu.

Jak działa kocioł elektrodowy?

Kocioł składa się z metalowego korpusu, przez który przepływa woda i w którym znajdują się dwie elektrody. Wskutek przepływu prądu woda w kotle zostaje zjonizowana negatywnie, a pozytywnie naładowane jony przenoszą się do odpowiadających elektrod. Reakcja uwalnia duże ilości energii cieplnej ogrzewającej wodę, odpowiadającej nawet 99% użytej energii elektrycznej. Dzięki użyciu prądu zmiennego, w miarę jak kierunek przepływu energii się zmienia, jony nie osadzają się na elektrodach, elektrody same się z nich oczyszczają, a kocioł ciągle produkuje ciepło.

Jak kocioł elektrodowy ogrzewa dom?

Kocioł elektrodowy podłączany jest bezpośredni do instalacji CO. Tak jak w wypadku urządzeń opartych na spalaniu paliwa jego działanie oparte jest o przepływ wody z instalacji. Gorąca woda naturalnie wypływa górnym otworem w kotle, podczas gdy zimna napływa do niego dolnym. Jedyną rzeczą, której kocioł wymaga od naszej instalacji CO, jest odpowiedni opór elektryczny wody. Powinien on wynosić 3000 Ohmów na centymetr kwadratowy. Całe szczęście opór ten można łatwo regulować. Wystarczy do wody w instalacji CO dodać soli lub sody oczyszczonej, jeśli opór jest za niski, lub wody destylowanej, jeśli jest za wysoki.

Jakie są zalety kotła elektrodowego?

Kocioł elektrodowy i ogrzewanie domu z jego pomocą ma wiele zalet. Wymienić warto:

  • łatwy montaż,
  • niska awaryjność,
  • wysoka wydajność energetyczna,
  • niewielki rozmiar,
  • możliwość łączenia z innymi metodami ogrzewania domu,
  • możliwość zasilania prądem z fotowoltaiki.
Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!