Blog
5 stycznia, 2022

Nowoczesne sposoby ogrzewania domu a fotowoltaika

Podczas poszukiwań taniego źródła energii oczy wielu osób kierują się w stronę fotowoltaiki. Panele słoneczne to doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców domów jednorodzinnych, ponieważ zamontowane na dachu praktycznie w ogóle nie zajmują miejsca, a pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd nawet do zera. Tak wyposażony dom trzeba jednak jakoś ogrzać: najlepiej również tanio, wydajnie i ekologicznie. Istnieje kilka sposobów ogrzewania domu bardzo dobrze przystosowanych do fotowoltaiki. O ile standardowe grzejniki elektryczne zużywają dużo energii, więc nie są opłacalnym rozwiązaniem, wykorzystanie nowoczesnych technologii i pomysłowych instalacji pozwala uzyskać z pobranej energii bardzo dużo ciepła, czyniąc ogrzewanie elektryczne naprawdę korzystnym.

Jak działa ogrzewanie elektrodowe?

Jednym z najlepszych sposobów jest ogrzewanie elektrodowe. Ta niezwykle wydajna technologia pozwala przetwarzać energię elektryczną na cieplną bez praktycznie żadnych strat, co czyni ją niezwykle wydajną. W połączeniu z panelami słonecznymi koszty działania takiej instalacji mogą być niemal zerowe. Kotły elektrodowe są również ekologiczne, co nie tylko sprzyja środowisku naturalnemu, ale sprawia również, że na zakup tych urządzeń można uzyskać dofinansowanie.

Zasada działania ogrzewania elektrodowego jest stosunkowo prosta. Znajdująca się w kotle woda nagrzewa się, gdy przepływa przez niego prąd, doprowadzany tam przez elektrody. Instalacja doskonale nadaje się również do ogrzewania wody użytkowej, a do tego jest całkowicie bezpieczna i bardzo wygodna: po podłączeniu nie wymaga właściwie żadnej obsługi.

Inne metody ogrzewania przy fotowoltaice

Tak jak zostało wspomniane, wysoki pobór energii sprawia, że tradycyjne grzejniki nie stanowią zbyt korzystnego rozwiązania. Interesującą alternatywą może być jednak pompa ciepła. To również ekologiczna technologia, do tego bardzo wydajna: pobiera niewiele prądu, skutecznie ogrzewając mieszkanie. Jej wadą są bardzo wysokie koszty inwestycji – zakup kotła elektrodowego jest co najmniej kilkukrotnie tańszy.  Taka instalacja szybciej więc się zwróci i zacznie przynosić realne oszczędności.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!