Blog
2 marca, 2022

Podstawowe korzyści ekologiczne wynikające z wykorzystania pieca elektrycznego

Jakość powietrza nieustannie się pogarsza. Równocześnie postępuje globalne ocieplenie, klimat staje się coraz mniej przewidywalny, a apele przekazywane przez ekologów mediom oraz władzom państw coraz bardziej rozpaczliwe. Troska o środowisko jest w tym momencie naprawdę ważna i wielu ludzi czuje istotną potrzebę dołożenia do niej własnej cegiełki, mającej przecież ogromne znaczenie. Ekologia bardzo często ma więc wpływ na decyzje, dziś być może nawet większy, niż kiedykolwiek wcześniej. Warto myśleć o niej podczas codziennej rutyny, ale również w trakcie planowania przyszłości. Na przykład dostosowując dom do trybu życia, którym pragnie się podążać w następnych latach.

Dlaczego piec elektryczny to ekologiczne rozwiązanie?

Degradacja środowiska naturalnego odbywa się na wielu polach, a jednym z najważniejszych jest zanieczyszczanie powietrza. Jego najbardziej znaczącym źródłem jest spalanie paliw stałych, podczas którego do atmosfery przedostaje się bardzo dużo pyłu i szkodliwych substancji (tym bardziej że w piecach często palone są rzeczy, które nie powinny się w nich znaleźć, jak na przykład śmieci). Na szczęście istnieje wiele znacznie zdrowszych dla środowiska alternatyw, wśród których szczególnie interesującym rozwiązaniem jest piec elektryczny. Podczas jego działania nie są wydzielane żadne zanieczyszczenia, które mogłyby zaszkodzić powietrzu lub mieszkańcom budynku.

Zdecydowanie się na niego pozwoli znacznie zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Można pójść jednak jeszcze dalej, łącząc ogrzewanie elektryczne z odnawialnym źródłem energii, takim jak fotowoltaika. W takiej sytuacji ograniczy się wykorzystywanie kończących się zasobów naturalnych, a także uzyska się pewność, że do emisji zanieczyszczeń nie doszło już podczas tworzenia prądu – niestety, większość energii elektrycznej w Polsce wciąż powstaje w wyniku spalania węgla kamiennego.

Połączenie ogrzewania elektrycznego z fotowoltaiką

To rozwiązanie jest również bardzo opłacalne: gdy to panele słoneczne będą produkować energię wykorzystywaną na ogrzewanie elektryczne, cały proces stanie się praktycznie darmowy. Ponieważ ekologiczne źródła ciepła oraz prądu są silnie promowane i bardzo wspierane przez państwo, na piec elektryczny oraz fotowoltaikę można uzyskać dofinansowanie. Znacznie pomaga ono rozwiązać problem kosztów związanych z zakupem oraz fachowym montażem takiej instalacji.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!