Blog
30 listopada, 2020

Męczący smog? Wybierz bezemisyjne ogrzewanie elektrodowe

Za groźne dla zdrowia zjawisko smogu odpowiada niska emisja. Czym ogrzewać dom, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza?

Smog to od wielu lat nieodłączny towarzysz jesienno-zimowych miesięcy w Polsce. Za tak złą jakość powietrza odpowiada niska emisja, czyli stężenie zanieczyszczeń w postaci szkodliwych pyłów i gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te przedostają się do powietrza na skutek nieekologicznego sposobu ogrzewania i intensywnie transportu spalinowego.

Aby poprawić jakość powietrza w Polsce, pierwszej kolejności należy postawić na wymianę źródła ogrzewania i termomodernizację w domach jednorodzinnych. Inwestycja w nowoczesny, ekologiczny sposób ogrzewania to pewna metoda walki z niską emisją, która w bezpośredni sposób zagraża naszemu zdrowiu i życiu.

 

 

 

 

 

Ogrzewanie elektrodowe a smog

Ogrzewanie wykorzystujące energię elektryczną – jest dobrym wyborem, jeśli chcemy przyczynić się do ograniczenia niskiej emisji. Kotły elektrodowe nie emitują szkodliwych pyłów, zanieczyszczeń czy promieniowania, więc nie przyczyniają się w żadnym stopniu do degradacji środowiska naturalnego. Ponadto ogrzewanie elektrodowe to gwarancja bezpieczeństwa, bezawaryjne i bezobsługowe użytkowanie, a także możliwość zaoszczędzenia na rachunkach!

Program Czyste Powietrze

Zainteresowani wymianą systemu ogrzewania mogą skorzystać z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Jego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. W programie mogą wziąć udział osoby fizyczne będące właścicielami domów jednorodzinnych lub osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

Program daje możliwość uzyskania wsparcia finansowego m.in. na wymianę starego kotła grzewczego oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, docieplenie domu, wymianę okien i drzwi, a także instalację odnawialnych źródeł energii (instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne).

Maksymalny możliwy koszt, od którego liczone jest dofinansowanie, to 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to 7 tys. zł. Jeżeli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tys. zł., dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formacie pożyczki.

Program realizowany jest w latach 2018-2029 r., a umowy podpisywane są do 31.12.2027 r.. Natomiast zakończenie wszystkich prac objętych umową planowane jest do 30.06.2029 r. Więcej informacji na temat programu „Czyste Powietrze” można znaleźć tutaj.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!