Blog
22 grudnia, 2020

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Koszty ogrzewania są zależne od wielu czynników. Co zrobić, by je obniżyć i płacić mniej za ogrzewanie?

Rachunki za ogrzewanie mogą bardzo nadwyrężyć budżet gospodarstwa domowego, zwłaszcza w okresie zimowym. Istnieją jednak sposoby na to, by obniżyć koszty ogrzewania. Co zrobić, by płacić mniej?

Instalacja grzewcza powinna być dostosowana pod nasze potrzeby. Przy jej wyborze warto brać pod uwagę nie tylko aspekt ekonomiczny, ale też ekologiczny. W końcu to spaliny i szkodliwe substancje wydostające się z kominów budynków mieszkalnych odpowiadają w dużej mierze za smog, z którym walczymy od lat.

Działaj rozsądnie

Metodą małych, ale systematycznie stawianych kroków możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie. W skali miesiąca oszczędności nie będą zwalały z nóg, jednak wyrobienie dobrych nawyków poskutkuje ich nagromadzeniem w skali roku. Wobec tego na co dzień warto pamiętać o:

  • regularnym odpowietrzaniu grzejników
  • uszczelnieniu okien i drzwi
  • zakręcaniu grzejników podczas wietrzenia pomieszczeń
  • wietrzeniu domu krótko, ale intensywnie
  • nie zasłanianiu grzejników (np. praniem)

Drobna zmiana nawyków na pewno wyjdzie na plus, nie przyniesie jednak spektakularnych skutków, jeśli nie zadbamy o fundamenty działania systemu grzewczego.

 

Postaw na ogrzewanie elektrodowe

Na początku warto zastanowić się, w jakim stanie jest nasze źródło ciepła. Kocioł należy wymienić nie tylko wtedy, gdy jest stary – ale też wtedy, gdy cechuje się niską efektywnością. Wymiana starego, tradycyjnego kotła na nowoczesny kocioł elektrodowy to nie tylko korzyść dla portfela, ale też środowiska. Kotły elektrodowe cechujące się sprawnością energetyczną na poziomie 99,9% to ekologiczny sposób na ogrzanie pomieszczeń czy wody użytkowej. Więcej o kotłach i ogrzewaniu elektrodowym można przeczytać tutaj.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna oparta na czystej, odnawialnej energii ze słońca to gwarancja niezależności energetycznej, komfortu użytkowania i bezawaryjności. Koszty inwestycji w fotowoltaikę można dodatkowo pomniejszyć, dzięki rządowym programom typu „Mój prąd” lub premii termomodernizacyjnej w wyniku której możliwe jest uzyskanie zwrotu nawet 21% kosztów całej inwestycji.

Fotowoltaika w połączeniu z kotłem elektrodowym to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób na ogrzanie domu.

Zamontowanie buforu ciepła

Bufor ciepła to dobrze zaizolowany zbiornik zasilany wodą płynącą z kotła. Gdy kocioł nagrzeje wodę w zbiorniku, instalacja grzewcza jest zasilana jeszcze przez kilka-kilkanaście godzin po jego wyłączeniu, aż do chwili wystudzenia bufora. Bufor ciepła sprawdza się w zestawieniu z wieloma źródłami zasilania i realnie wpływa na obniżenie kosztów, a także na mniejsze zużycie urządzenia grzewczego.

Wykonanie termomodernizacji

Termomodernizacja budynku mieszkalnego (m.in. wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian czy dachu)

zapewnia ograniczenie utraty ciepła – dzięki czemu nie tylko zmniejszamy rachunki za prąd, ale także

znacznie podnosimy komfort życia w naszych domach. Ponadto prawidłowo wykonana termomodernizacja ma pozytywny wpływ na środowisko, co jest szczególnie istotne w czasach jego postępującej degradacji.

Powrót
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!